Anket Başlığı: Ya Sizce ?
Anket kapatılmıştır.
Kapalı Kask

3 75.00%
Çene Açılır Kask

0 0%
Ense Açılır Kask

1 25.00%
Yarım Kask

0 0%
Katılımcı sayısı: 4 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çene Açılır Kask Yerine Ense Açılır Kask İster Misiniz ?
#1
Avustralyalı firma Vozz “ense açılır” kask modelini tanıttı!

İlerleyen teknoloji ile genç mühendislerin yenilikçi fikirlerinin buluşması her geçen gün farklı bir icadın hayatımıza girmesine neden oluyor. Tam kapalı Full-Facekaskların yerine; sağlamlıkta biraz daha düşük performanslı ve ecnebilerin Flip-upolarak tanımladığı bizim dilimize ise “çene açılır” özelliği nedeniyle “çene açılır kask” ismiyle yerleşen kaskların mazisi henüz 10 yılı doldurmadı.

Kaza testlerinin saatte 60 km hız ile yapıldığı günümüzde 600 cc üstü asfalt endurosu kullanıp “Kapalı kaskları reyzingçiler taksın baba ben enduro kullanıyorum hızlı gitmiyorum” şeklinde konuşan arkadaşlarımızın özellikle tercih ettiği çene açılır kasklara Avustralyalı Vozzfirmasından bir alternatif geldi: ense açılır kask.

Ense Açılır Kask
Vozz RS 1.0 kaskın en büyük numarası alışıla gelen çene kısmı yerine tam kulak hizasından başın arka üst bölümüne uzanan çizgi boyunca arka tarafın ayrılarak kafaya takılabilmesi ya da çıkartılabilmesi. Sistem tıpkı çene açılır kasklardaki gibi yanlarda bulunan iki kilit mekanizması sayesinde çalışıyor.


Öncelikle hemen şunu belirtelim ki bu “ense açılır” tabirini MotoEtkinlik.com olarak biz sol arka cebimizden icat ettik; firma bu özelliği rear-loading ismiyle tanıtıyor. “Çıkın transleyt” İngilizce’yle “arkadan yüklemeli kask” anlamına geliyor fakat buradaki “yükleme” sıfatını iyi anlamak farklı yerlere çekmemek gerek… Neyse efendim işte bu Vozz firması kaskların Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin’de satılabilmesi için türlü ARGE ve test çalışmaları sonrasında İSO900 sertifikasını almış. Yani Vozz RS 1.0 sürümü artık resmi olarak pazara çıkmaya hazır ..


İyi de ne işe yarayacak?

Öncelikle çene açılır kask kullanan sevgili dostlarımızın pek sevdikleri “Çeneyi aç–sigaranı yak–gazla…” durumu bu kaskta pek mümkün değil. Bu kaskın kilit mekanizmasını açtığınızda ön yerine arka taraf ayrıldığından öyle “yarı açık püfür püfür seyahat edeyim” durumu Vozz RS 1.RS ense açılır kaskta yok. Voz firması: “Beyler bu kaskın çenesi açılmadığı için ön taraftan rüzgar sesi almıyor” falan diyor ama bizim de MotoEtkinlik.com olarak kendilerine: “Müdür, iyi de vizörü açılıyor neticede ve havalandırma delikleri var… bu bir özellik değil bize lololo yapma” diyesimiz var. Aslında doğrusu şu olmalıydı “Çene açılır kasklara göre daha az rüzgar sesi”… Neyse rakam belirtmediklerine göre neticede o kadar da sessiz bir kask değil. Bu konuyu geçiyoruz.


Kaskın işe yarar tek bir özelliği var: kaza anında kafadan kolayca çıkarılabilmesiVozz RS 1.0 özel bir kilit mekanizmasına bağlı mandal sayesinde ihtiyaç duyulduğunda çikolatalı yumurtalar gibi tamamen ikiye ayrılarak kolayca kafadan çıkarılabiliyor. Firma diyor ki kaza sonrasında daha güvenli… Peki, kaza sırasında? Kaza esnasında bu mekanizmanın açılmama garantisi?

Vozz RS 1.0 Fransa ve Avustralya’da satılmaya başlamış. Yakında Türkiye’ye de gelir inceleriz diye düşünüyoruz, fakat şimdilik Vozz kafamıza soru işaretlerini taktı bile… İşte kaskın videosu:

Cevapla
Teşekkür Edenler:
#2
Türkiye ye gelince denemek lazım
Cevapla
Teşekkür Edenler: JeuFoS , JeuFoS
#3
Eminim bekleyen çok böyle farklı bir kaskı
Cevapla
Teşekkür Edenler:
#4
merak içinde beklemekteyiz Smile
Cevapla
Teşekkür Edenler:
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye'nin En Büyük Motosiklet Forumu Kimdir ?

Türkiyenin En Büyük Motosiklet Bilgi Paylaşım Forumu

Motorcunuz.com