Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Motosikletiniz çalınır ise ne yapmalısınız rehberi
Merhaba arkadaşlar umarım kimsenin başından geçmez ama, benim başımdan yakın zaman da böyle bir olay geçti. Bilmeyene veya bir dostuna yardımcı olmak isteyen insanların bilmesi gerekecek prosedürleri anlatacağım.

1- Motorunuzun çalındığını anladığınız an hemen 155 arayarak çalıntı telsiz anonsu geçtirin ve o bölgeye bakan karakola gidin. Yanınız da motorun ruhsatını ve kimliğinizi almayı unutmayın.
2- Çalınan motorunuz için hazırlanan tutanağı imzalamadan önce kontrol edin. ( motor şasi no T.C. kimlik no ve diğer bilgileri)
3- 1 ay kadar çıkmasını bekleyin, eğer çıkmaz ise. Merkez Karakola gidip Trafik Şubeden trafikten çektirme/men işlemini yapın. Bu işlemi yaptırmadan önce plaka çıkarma işlemleri ile uğraşan muameleciler var.(adını unuttum hatırlayınca güncellerim) Oradan gerekli evrakları doldurtun ben ücret ödemedim ama sizden ücret alabilirler. Bunu yapmaz iseniz her sene Motorlu Trafik Vergisi çıkar.
4- Karakol trafikten çekme işlemlerini yapıp size bazı evraklar verecek o evrakları Vergi Dairesine vererek çıkan veya çıkacak MTV'den kurtulursunuz. 

Bu işlemleri yaptıktan sonra devlet ile vergisel bir bağınız ve sorumluluğunuz kalmayacak. Bu işlemlerden sonra motorunuz bulunur ise Ruhsat ve Plaka çıkarma işlemleri tekrardan yapacaksınız. O işlemleri de ilerleyen zaman da anlatacağım.

Not. Konu da 4 işlemdeyim farklı bir durum olması durumunda konuyu güncelleyeceğim.
Güç ona sahip olamayanı kendine esir eder. Ali Cebbar
Teşekkür Edenler: JeuFoS
Güzel bir bilgi teşekkür ederim.
Teşekkür Edenler:
Rica ederim inşallah kimse bu konuyu kullanma gereğinde kalmaz. Smile
(01-19-2016, 09:18 AM)ali Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Rica ederim inşallah kimse bu konuyu kullanma gereğinde kalmaz. Smile

İnşallah gerek kalmaz ama eğer kalırsada çok iyi yardımcı olacak bir konu bence.
Teşekkür Edenler:
Bence de. Wink  İlerleyen zaman da bildiğim konularda rehber ve öneri konuları açacağım. Maksat site konu ile dolsun şu an bomboş.
Aşamalardan ve sonuçtan bizi haberdar edebilirseniz memnun oluruz bende çok merak ettim umarım en kısa sürede motosikletiniz bulunur Sad
Teşekkür Edenler:
Tamam kardeşim, inşallah çıkar ama umudum kalmadı daha, 3 ayı geçti artık. Borç harç çıkarmasın yeter. Smile

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür Edenler:

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye'nin En Büyük Motosiklet Forumu Kimdir ?

Türkiyenin En Büyük Motosiklet Bilgi Paylaşım Forumu

Motorcunuz.com