Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BMW HUD Görüş Sistemli Kask Tasarımını Tanıttı
#1
Photo 
Motosiklet

BMW yeni görüş sistemli kask tasarımını Consumer Electronics Show'da tanıttı. Gelecek bir kaç sene içerisinde de kullanıcısıyla buluşacak. HUD adı verilen bu görüş sisteminin amacı ise tam olarak sürücünün dikkatini dağıtmadan, aslında dürüst olmak gerekirse bunu ''minimum ölçüde'' tutarak bazı bilgileri ona iletmek. BMW nin ise bunu sağlamak adına geliştirdiği çözümde ise görüntüyü sürücünün yol görüşünü engellemeden sağ gözüne vermek ve onu hız ve uyarılar hakkında bilgilendirmek olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu görüntü programlanabilir nitelikte ve lastik basıncından yakıt ve vites durumuna kadar eklemeler yapılabiliyor. Ayrıca sistem bulunulan bölgeye göre hız limitlerine, trafik yoğunluğuna ve yol yapım çalışması bilgilendirimesine ulaşarak sürücüye iletebiliyor.

Kask bu işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacak olan mini bir bilgisayar ile donatılmış ve sesli uyarılar ile sürücü bilgilendirilmesi yapabilen speakerlar eklenmiş. Buna ek olarak kaskın arka ve ön kısımlarına yerleştirilmiş kameralar sayesinde kayıt yapılıp, arka kamera görüntüsü görüntü olarak sürücüye verilerek bir nevi dikiz aynası görevi görmüş oluyor. Arayüz ise bazı BMW modellerinin sol elciğine yerleştirilmiş çoklu kontrolcü sayesinde kontrol edilebiliyor. Tüm bu sistemler ise değiştirilebilir özellikte olan bataryalar sayesinde 5 saatlik bir kullanım süresi sunabiliyor. 

Ayrıca BMW bu sistemin diğer kasklara takılabilir yapmak istiyor. Fakat bu sistemin DOT güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamayacağı bir soru işareti ki BMW 'nin hali hazırda üretmiş olduğu kasklar DOT standartlarına uygun değil. 

Motosiklet

Motosiklet


Cevapla
Teşekkür Edenler:
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye'nin En Büyük Motosiklet Forumu Kimdir ?

Türkiyenin En Büyük Motosiklet Bilgi Paylaşım Forumu

Motorcunuz.com

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: 'mybbsa_threadviews' (errno: 2)
Query:
INSERT INTO mybbsa_threadviews (tid) VALUES('63')